Jiří Stratil

Památkářský zmatek a šílenství dostavby

14. 07. 2017 8:39:14
Názory na přestavbu a po 2.sv.válce dostavbu východního křídla Staroměstské radnice, případně i na přestavbu domů radničního bloku a další úpravy náměstí, se soutěž od soutěže měnily a tím se také měnily i soutěžní podmínky.

Byl to velmi složitý názorový vývoj v závislosti na vývoji architektury od počátku 20.století.

Čtvrtá soutěž v r.1938 se konala již v době vládnoucího funkcionalismu, který měl podstatný vliv na památkovou ochranu. Chráněno bylo nově jižní křídlo radnice i domy téměř celého radničního bloku, dokonce mělo být zachováno alspoň i průčelí Nobileho radnice. Za ním se měla navrhnout nová budova a prostor. Zcela absurdní zadání! Neobarokní domy severní strany náměstí mohly být nadále přestavovány.

Návrh arch.B.Hypšmana (podaný mimo soutěž v r.1939) zachovává o patro snížené neogotické průčelí Nobileho radnice a za ním staví novou budovu.

-

V poválečné soutěži v r.1946 již mohli architekti zvážit, zda obnoví nebo nahradí vypálené radniční křídlo novou budovou. Chráněno bylo jižní křídlo radnice a část domů radničního bloku do Malého náměstí. Přestavěny měly být i neobarokní domy severní strany rynku. Plně a nesmyslně se zde rozvinuli funkcionalisté, zvažována ale byla i obnova Nobileho radnice.

Zde jsem vybral skicu arch.J.Krejcara.

-

Soutěž v r.1963 měla podobné zadání, chráněny ale byly již všechny domy radničního bloku. Soutěžící mohlii řešit kromě dostavby proluky také severní stranu náměstí, uzavření ústí Pařížské ulice, umístění Husova pomníku, dopravu a úpravu prostoru rynku.

E.Kramár, J.Šprlák.

-

Soutěž v r.1966 byla zaměřena pouze na dostavbu východního radničního křídla.

J.Šusta, L.Vrátník, M.Hejný.

-

Poslední oficiální soutěž se konala v r.1987 a její náplní byla dostavba proluky a úprava celého prostoru náměstí. Stavební program byl ale zcela předimenzovaný a nepřiměřený danému místu.

J.Fahrner

(zdroj: Srdce města, URM Praha 2008).

-

A tak si říkám, má tato cesta tady nějaký smysl? Není zde jedinou rozumnou možností nediktovat Staroměstskému náměstí stále cosi cizího a nepatřičného, ale přizpůsobit se jeho urbanistickému i architektonickému řádu? Kreativně, ale návazně na jeho zástavbu?

-

Zvyšte článku karmu!
Autor: Jiří Stratil | | karma: 6.83 | přečteno: 238 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 4 příspěvků.
Poslední z 15. 7. 2017, 6:08

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz