Jiří Stratil

Radnice z periférie

17. 07. 2017 10:13:24
Staroměstská radnice podle některých názorů nemá architektonickou úroveň vhodnou pro Staroměstské náměstí.

Pokud se tedy necháme jejími domy inspirovat pro dostavbu východního radničního křídla a celé západní strany náměstí (pro ucelenost tohoto stavebního souboru), budou naše snahy rovněž nepřijatelné.

Když se takového kritika potom zeptáme, co by si tam tedy představoval, jeho odpověď prozradí bezradnost, neznalost a naopak naprosto nevyhovující nápady.

Radnice z periférie? Historicky se vyvinula jako soubor několika domů, zalomených věží na dvě strany SN. Její jižní křídlo, jak bylo dotvořeno přestavbami, tak tam patří a není o čem diskutovat, byť se architektuře dá leccos vytknout. Bylo mnoho pozdějších pokusů o jeho přestavbu, ale žádný se neujal a radnice zůstala v úpravě z 2.poloviny 19.století. Její východní křídlo se také vyvíjelo a vyvíjelo, až nakonec úplně zaniklo. Z poslední budovy zbyl jen malý kousek pro podepření věže.

Také celé náměstí se vyvíjelo a nápad navrácení původního malého křídla z huti P.Parléře (2.pol.14.století) je již zcela mimo urbanisticko-architektonické potřeby současného rynku a možnosti kvalitní dostavby jeho západní strany, s respektem a začleněním kostela sv.Mikuláše.

(-)

Radnice pro Staroměstské náměstí nevyhovující?

A radnice pro Staroměstské náměstí vyhovující?

Model SN s Parléřovou radničkou (á la kostelík), při snížené věži. (HMP)

-

Zvyšte článku karmu!
Autor: Jiří Stratil | | karma: 7.27 | přečteno: 253 ×
Facebook Twitter Google Plus

Diskuse

Vstoupit

V diskusi je 4 příspěvků.
Poslední z 17. 7. 2017, 13:55

Poslední články autora
PŘEJÍT NA ÚVODNÍ STRÁNKU iDNES.cz